• +48 570 840 760

  • aleja Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

Pasja, rozwój i wolność ? A może, zdrowie, bezpieczeństwo, wrażliwość ?

Wartości reprezentują to, co dla nas najważniejsze. Są motorem naszych działań i jednym z kryteriów osiągnięcia sukcesu. Pozwalają nam lepiej zrozumieć samego siebie i ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji. Wartości są jak drogowskazy, które wskazują drogę do celu oraz uświadamiają nasze pragnienia.

Jeżeli idziemy przez życie bez wyznaczonych wartości, to tak jakby iść drogą bez określonego celu. Idziemy przed siebie, ale do końca nie wiemy, gdzie zmierzamy. Podejmujemy decyzje, których tak naprawdę wcale nie chcemy. Wybieramy szkołę o profilu, w którym wcale nie chcemy się uczyć. Rozwijamy się w kierunku, którego nie lubimy. Czas wolny spędzamy przed telewizorem, kiedy pragniemy podróżować.

Załóżmy, że dla kogoś najważniejszy jest sukces, jednak tuż obok jest zabawa. Gdy, ta osoba odnosi sukces za sukcesem, może nie czuć się szczęścia. Zaniedbuje ona inną swoją wartość — dobrą zabawę.

Dla innej osoby, której główną wartością jest poczucie stabilizacji. Wartość ta będzie wpływać na wszystkie obszary m.in. przyjaciele, rodzina, zdrowie, rozwój, związek, szkoła, praca. Dopóki ta osoba będzie czuła, że wszystko, co dzieje się dookoła opiera się na stabilizacji, będzie czuła się szczęśliwa. Może być jej trudno odnaleźć się w sytuacjach ryzykownych i będzie dążyć do ich unikania. Ważne jest, aby być tego świadomym i na tej podstawie podejmować decyzje.

Kolejnym przykładem jest osoba nadmiernie poświęcając się pracy. W ten sposób zapewnia sobie zaspokojenie wartości np. bezpieczeństwa. Mimo realizacji tej wartości czuje się nieszczęśliwa, ponieważ największym jej marzeniem jest miłości lub rodzina. Często nadmierna realizacja jednej wartości, bez utrzymania równowagi powoduje wewnętrzną pustkę.

Brak wiedzy o sobie samym i wiedzy o tym, co naprawdę się dla nas liczy, może spowodować, że przez całe życie będziemy podążać w kierunku, którego tak naprawdę nie chcemy. Im wcześniej zdefiniujemy sobie to, co jest dla nas ważne, tym szybciej wejdziemy na właściwą drogę.

Znajomość wartości pomaga ustalić, co naprawdę się dla nas liczy, a kiedy już to ustalimy, możemy określić swoje cele i postanowienia w taki sposób, aby podążać drogą swoich prawdziwych pragnień i to w ich kierunku się realizować.

Wartości są, częścią tego, kim jesteśmy. Są częścią nas, reprezentują naszą unikalność. Napędzają nasze wybory, działania, postępowania.

Nie ma czegoś takiego jak złe albo dobre wartości. Znajomość wartości pomaga w motywacji, podejmowaniu odpowiednich decyzji i wspierania samego siebie.

Fundamentalne wartości pozostają z nami do końca naszego życia. Jeżeli mamy zamiar żyć szczęśliwe, rozwijać się, musimy wiedzieć, według jakich kryteriów mierzyć i oceniać nasze sukcesy i porażki. Inaczej możemy mieć wszystko, ale nadal czuć się nieszczęśliwi. Czasami ludzie, którzy pomimo posiadania bogactwa, nie są szczęśliwi, ponieważ ich życie jest w sprzeczności z tym, co jest dla nich najważniejsze.

Aby czuć się w spełnionym, należy dbać o najważniejsze wartości każdego dnia.

Świadomość swoich wartości pozwoli Ci zidentyfikować przyczynę, gdy nie czujesz się w swoim życiu wystarczająco szczęśliwy.

Zapraszamy do śledzenia nas w social mediach: 

https://www.facebook.com/praktykologia/

Zapisy do Akademi Odkrywania Siebie: https://praktykologia.pl/aos/

Magdalena Ciesielska (Author)

Fundatorka i Prezes Fundacji PRAKTYKOLOGIA. Interim manager, MBA, Prezes Instytutu Rozwoju Biznesu i Rachunkowości oraz Kancelarii Usług Księgowych LEX, współwłaścicielka marki Centrum Znaków, mentor, wykładowca, nawigator statku morskiego. Opłynęła kule ziemską, odwiedziła ponad 40 krajów. Jej marzeniem jest, aby każde dziecko miało dostęp do praktycznej edukacji. Jej pasją jest edukacja i rozwój. Charakteryzuje ją nieustająca ciekawość. Uwielbia podróże i czytanie książek.

Leave a Comment