• +48 570 840 760

 • aleja Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

Przychodzimy na świat z czystą i niezapisaną kartą. Rodzina, przeżycia, doświadczenia – rozwijają nas. Poznajemy otaczający nas świat. Odkrywamy jego dobre i złe strony. Właśnie doświadczenia weryfikują nasze zachowania w różnych sytuacjach. Jak troszczyć się o swoje wartości? Pielęgnować je, aby pomogły nam cieszyć się szczęśliwym i pełnym życiem? Przeczytajcie tekst!

Najważniejsze wartości, priorytety w życiu człowieka – czym są wartości?

Każdy z nas jest inny. Każdy buduje w życiu swój własny system wartości, którym kieruje się w życiu. Już jednak Budda określił pięć wartości w życiu,które są najważniejsze w życiu człowieka. Wskazał na:

 • Zdrowie – kiedy spytasz znajomych, co jest dla nich najważniejsze w życiu większość powie bez zastanowienia, że istotne jest nich zdrowie. Nasze samopoczucie weryfikuje wiele. Mając energię – każdego dnia, czujemy motywację, aby wstać z łóżka i realizować plany. Prywatne i zawodowe. Ktoś mądry kiedyś powiedział: “najważniejsze jest zdrowie – reszta ułoży się/przyjdzie sama.
 • Miłość – kiedy czujemy miłość możemy przenosić góry. Codzienne przytulanie się do bliskiej osoby – partnera, rodzica, siostry, czy przyjaciela – redukuje stres, wzmacnia pewność siebie. Dzięki miłości czujemy, że życie ma sens, czujemy motywację do działania.
 • Przyjaźń – to bliskie osoby obok nas są motorem do codziennego życia. Warto rozwijać więzi, które są dla nas ważne. Przebywać w gronie przyjaciół, którzy nas motywują, inspirują i wspierają. Są szczerzy i prawdziwi.
 • Szczęście – jeśli czujemy się szczęśliwi jesteśmy dobrzy dla siebie i innych. Pomagamy innym, jesteśmy pewni swojej wartości i przede wszystkim też – nie szkodzimy innym. Szczęśliwi ludzie nie krzywdzą innych. Wręcz przeciwnie – osoby, które czują radość z codzienności – chcą się dzielić pozytywną energią.
 • Poczucie bezpieczeństwa – lęk, niepokój i strach. Te emocje nas blokują. Nie możemy iść do przodu. Poczucie bezpieczeństwa jest zatem bardzo istotne. Bezpieczeństwo, które dają nam bliscy, ale też bezpieczeństwo zawodowe i finansowe.

Dlaczego wartości są tak ważne w życiu? Wybrane wartości w życiu, a przekonania…

Opisane powyżej wartości są wartościami uniwersalnymi. Tak jak jednak napisaliśmy na wstępie każdy z nas ma inne wartości. W życiu każdego człowieka co innego ma znaczenie. Gdyby każdy kierował się tymi samymi wartościami życie było by nudne i straciło by swój wyjątkowy smak. Nie możemy jednak założyć jednoznacznie, że dana hierarchia wartości będzie dla nas identyczna przez całe życie. Zmieniamy się, a dzięki temu możemy spojrzeć na siebie z dystansu i zobaczyć jak bardzo się zmieniamy. Jak zmieniają się nasze cele, do których chcemy dążyć wraz z doświadczeniem. Warto od czasu do czasu zrobić listę rzeczy, których możemy potrzebować na daną chwilę. Rozwój osobisty pozwala budować szczęśliwe życie. Dlaczego refleksja nad wartościami jest tak istotna? Dlaczego warto mieć swoją hierarchię wartości? Dlaczego powinniśmy określić swoje wartości?

 • jasno określony system wartości – pozwoli ci podążać śmiało przez życie – do celu,
 • mając zdefiniowane wartości jesteśmy pewni siebie, ale też szanujemy przestrzeń innych,
 • wiedząc, co jest w życiu najważniejsze jesteśmy mniej podatni na manipulacje,
 • umiesz żyć w zgodzie ze sobą, swoimi wartościami? Będziesz budować pozytywne relacje w pracy i w życiu osobistym,
 • mając określoną hierarchię wartości wiesz lepiej , co należy robić i jak reagować w każdej sytuacji.

Jaki jest mój system wartości w życiu? – postaw na prawdę, miłość i wolność!

Co jest dla Ciebie w życiu ważne? Czy umiesz to wyznaczyć i zdefiniować? Warto postawić na?

Prawda

Kiedy jesteś szczery, autentyczny możesz spać spokojnie. Z lekkością i bez lęku żyjesz w zgodzie z wartościami. Realizujesz plany tak jak chcesz.

Miłość

Właśnie miłość sprawia, że chcemy odnosić sukcesy, a każdy sukces jest sukcesem podwójnym. Będąc kochanymi czujemy się potrzebni. Dając miłość innym, dajemy ją też sobie.

Wolność

Wolność to radość i szczęście, wydaje się to banalne, ale jest niezwykle potrzebne. Przestrzeń do rozwoju, samorealizacji. Szczęśliwego i pełnego życia.

Czego warto unikać, aby nie ranić siebie i innych?

 • ocena,
 • osądzanie,
 • pretensje,
 • lęk,
 • nienawiść,
 • pycha.

Słowem podsumowania… Znasz swoje wartości? Wiesz, czym kierujesz się w życiu, podejmując decyzje? Czy wiesz, co jest dla Ciebie naprawdę ważne?

Podsumowując. Wykonaj ćwiczenie – zapisz na kartce, co jest dla Ciebie ważne? System Twoich wartości pomoże Tobie lepiej określić, co i jak chcesz robić w życiu. Z pewnością na początku nie będzie to łatwe, ale z czasem taka obserwacja siebie – swoich potrzeb i emocji okaże się świetną zabawą. Poznaj swoje wartości już dziś! A my z Praktykologią chętnie Tobie w tym pomożemy!

O wartościach i ich znaczeniu pisaliśmy już w naszej poprzedniej publikacji: Wartości w życiu – dlaczego warto je odkryć?

Reasumując. Czekamy na Ciebie w środę!

#kierunekfirma#marzenia#dołączdonas#naszamisja#PoznajcieNas#marzeniasiespelniaja#praktykologia#wartości#pewnośćsiebie#życiowecele

———————————–

Poznaj nas i zostań z nami! ⬇

Razem zbudujemy piękną przyszłość!

💚
🧡
💛

Małgorzata Piasek (Author)

Leave a Comment