• +48 570 840 760

  • aleja Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

Żyjemy w coraz szybszym tempie. Nie istotne, czy chodzimy do pracy, czy jeszcze do szkoły – ilość obowiązków może nas przytłoczyć. Doba wydaje się być czasami za krótka. Dlaczego zachowanie work-life balance jest tak istotne? Z jakiego powodu warto nabyć tę cenną umiejętność w młodych latach, a nie dopiero będąc pracownikiem? Jak powinna wyglądać idealna równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym? Zostańcie z nami! Przeczytajcie tekst!

Dlaczego równowaga między życiem prywatnym, a zawodowym jest ważna?

Ambicje, cele, codzienne obowiązki? Znasz ten stan? Terminarz zajęty od rana do wieczora. Szkoła, praca, zajęcia dodatkowe, korepetycje. Edukacja i życie zawodowe jest bardzo ważne. Warto jednak nauczyć się oddzielania życia zawodowego od życia rodzinnego i prywatnego. Brak równowagi między tymi dwiema sferami może mieć poważne konsekwencje. Stres, depresja, problemy emocjonalne – w końcu wypalenie zawodowe. Równowaga work life balance, to też gwarancja szczęśliwego życia i produktywnej pracy. Wypoczęci, zrelaksowani działamy wydajniej, po prostu lepiej.

Jak osiągnąć work-life balance i dobrostan w życiu?

Przejdźmy zatem do konkretów. Jak zatem osiągnąć tak bardzo trudny work life balance? Warto zacząć od metody małych kroków. Nawet, jeśli mamy naprawdę dużo pracy i obowiązków – dać sobie chwilę na oddech każdego dnia:

  • spacer,
  • trening na siłowni/basen,
  • spotkanie z przyjaciółmi
  • chociaż 15 minut codziennie na przeczytanie kilku stron ciekawej książki.

Work-life balance sprawi, że będziemy lepszymi pracownikami w przyszłości – pracodawca z pewnością doceni fakt, że przychodzimy do pracy nie z przymusu, a z przyjemnością, ponieważ dbamy o równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Wbrew pozorom rynek pracy nie potrzebuje osób przepracowanych, a radosnych, usatysfakcjonowanych, kreatywnych.

6 zasad work-life balance, których nie powinieneś łamać

Na czym dokładnie polega osiągnięcie równowagi? Jak osiągnąć równowagę między pracą i życiem?

Ustal priorytety

Pamiętaj! Nikt z nas nie musi być idealny i produktywny 24 h na dobę. Mamy prawo mieć czas wolny. Nawet, jeśli mamy dużo obowiązków w pracy, czy w szkole nie możemy zapominać o życiu prywatnym rodziców i opiekunów. Chcesz się dowiedzieć, jak zachować równowagę między pracą/obowiązkiem i ustalić wspomniane priorytety? Możesz ustalić następującą klasyfikację zadań i obowiązków.

  1. Pilne i ważne,
  2. Ważne, ale nie pilne,
  3. Pilne, ale nie ważne,
  4. Ani pilne, ani ważne.

Dzięki temu dowiesz się na czym chcesz i możesz się pochylić. Co jest naprawdę istotne, a co możesz zostawić ewentualnie na później.

Bądź asertywny – szanuj swój czas

Chcesz zachować równowagę między pracą, a życiem? Naucz się odmawiać. Życie musi mieć równy podział i warto o tym pamiętać. Naucz się odmawiać, jeśli nie czujesz jakiegoś tematu. Wielu pracowników, a tym bardziej pracodawców zapomina, że ilość przepracowanych godzin wcale nie wpływa dobrze na satysfakcję z pracy. Wręcz przeciwnie! Nadgodziny, praca w weekendy? To pierwszy krok do niezadowolenia z życia. Nasze życie zawodowe i prywatne staje się wtedy nijakie. Pamiętajmy o obowiązkach zawodowych, ale też o odpoczynku. Urlop rzecz święta i pracownik ma wtedy prawo wyłączyć telefon służbowy.

Oddaj się pasji

Chcesz uczyć się dobrze? Być produktywny, efektywny i kreatywny? Koncepcja work-life balance zakłada posiadanie pasji, według swoich zainteresowań. Codzienne nadgodziny? Nie! Dla równowagi psychicznej i fizycznej oddaj się temu co sprawia Tobie radość i podnosi endorfiny. Chcesz przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Spędzanie czasu z bliskimi oraz pasja, która daje nam motor do działania to priorytet!

Miej odwagę być czasem offline

Nawet osoby lubiącą swoją pracę powinny nauczyć się odpoczywać. Co więcej, wskazany jest odpoczynek bez urządzeń mobilnych i bycia wciąż w sieci. Niemożliwe w dzisiejszych czasach? Możliwe i jak najbardziej wskazane!

Wysypiaj się, relaksuj!

Wysypiaj się, dzięki temu łatwiej będziesz funkcjonować w ciągu dnia. We wszystkich sferach życia. Poprawi się pamięć, koncentracja, samopoczucie. Zdrowy sen i wypoczynek to must have, kiedy chcemy

Work life balance – dowiedź się jak osiągnąć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym i zadbaj o swoje potrzeby!

Dziewczyno/Chłopaku. Jak Ty dbasz o balans między wszystkimi ważnymi sferami życia. Mam nadzieję, że opowiesz nam o tym podczas Akademii Odkrywania Siebie!

Dowiedź się jak dbać o swoje wartości. Przeczytaj nasz poprzedni wpis: Wartości W Życiu. Jak Zbudować System Wartości W Życiu Człowieka?

Czekamy na Ciebie w każdą środę!

———————————–

Poznaj nas i zostań z nami! ⬇

Razem zbudujemy piękną przyszłość!

💚
🧡
💛

Małgorzata Piasek (Author)

Leave a Comment