• +48 570 840 760

  • aleja Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

Nasze życie często płynie w bardzo dużym tempie. Wśród wielu obowiązków. Do tego dochodzi chaos informatyczny, który jak wiadomo nie pomaga w odnalezieniu siebie i swojego ja we współczesnym świecie, w zastanej przez nas rzeczywistości. Warto jednak zatrzymać się: odnaleźć krótkofalowe i długofalowe cele. Dzięki temu łatwiej jest poukładać odpowiednio swoje życiowe priorytety – łatwiej też codziennie zderzać się z codziennością. Dlaczego wyznaczanie celów jest tak ważne? Co daje? Jak je wyznaczyć dobrze, aby nie zniknęły nam z pola widzenia? Cel w życiu. O nim i o paru innych kwestiach piszemy poniżej!

Dlaczego warto mieć cel w życiu?

Wartości w życiu – o nich mówiliśmy w naszych poprzednich publikacjach. Warto jednak przypomnieć, że hierarchia wartości, jasne przekonania w życiu pomagają rozumieniu siebie i innych. Co za tym idzie – torują też drogę, do dobrego, wartościowego dzisiaj i jutro. Jak to bywa – wszystko to są naczynia powiązane. Mając ustabilizowane wartości, system przekonań śmiało będziemy podążać swoją drogą. Widzimy wyraźnie cel – cechuje nasze działania konsekwencja. Ustalanie celów:

  • motywuje do działania, jest motorem napędowym,
  • pomaga w podejmowaniu decyzji, mając cel przed oczami – łatwiej nam utwierdzić się w przekonaniu, że robimy dobrze w danej sytuacji, przybliżając się do celu,
  • sprawia, że smakuje nam życie!

Pamiętajmy też, że postawienie sobie celu pobudza kreatywność, sprawia, że jesteśmy bardziej ambitni, zdeterminowani i konsekwentni w tym co robimy.

Jak znaleźć cel w życiu i wybrać właściwą drogę?

Chcesz budować szczęśliwe/ spełnione życie? Warto szukać nowych inspiracji /celów. Zarówno tych krótkoterminowych, jak i tych w dłuższej perspektywie realizacji. Spełnianie tych drobnych, niewielkich daje nam poczucie sprawności w życiu. Możemy iść po więcej, słuchać swojego wewnętrznego głosu i pragnień. Przedstawiamy sposoby na odnalezienie swojego celu w życiu.

  • Nie bój się zadawać pytania – o sens życia. Jakie zatem pytania możemy zadać? Kim jestem? Co sprawia Ci przyjemność i wywołuje radość? Takie refleksje pomagają w obraniu prawidłowego kierunku. Co lubisz robić? Co sprawia Tobie przyjemność? Te pytania pomogą chociażby w znalezieniu wymarzonego kierunku studiów, określeniu ścieżki zawodowej. Rozwoju kariery. Zapytaj też…jakie są Twoje mocne strony? Co przychodzi Ci z łatwością? Czy jesteś szczęśliwy? To niekiedy trudne pytania, ale mówią nam wiele o nas.
  • Stań oko w oko ze swoją osobowością / cechami charakteru – jesteś introwertykiem, który sprawdzi się w samotnej pracy, jako np. korektor, a może kochasz przebywać z ludźmi i chcesz być rekruterem, project managerem? Tak możesz znaleźć swój talent – coś co będzie Ciebie wyróżniało. Możesz też, dzięki temu poznać, jak będziesz chciał się realizować w przyszłości i jaką profesję wykonywać. Wybierając swoje miejsce pracy koniecznie pamiętaj o tym, jak bardzo ważne jest work-life balance.
  • Próbuj nowych rzeczy/ poznawaj nowej osoby. Znajdź pasję w życiu. Nowe osoby mogą być inspiracją. Pasja, może pomóc w odnalezieniu tego, co chcesz robić w życiu.
  • Nie bój się przebywać w ciszy – spacer do lasu, chwila wyciszenia pozwala zatrzymać się, zastanowić się nad sensem swojego istnienia… Daj sobie czas na przemyślenia. Weryfikację swojej drogi życiowej. Zastanów się na chwilę, co daje Tobie poczucie sensu i idź za tym…

Cel życiowy – czy możemy go odkryć tylko raz?

Odpowiedź brzmi jednoznacznie. Nie! Nowe cele, które chcemy, zamierzamy osiągnąć mogą pojawiać się w naszej świadomości i w myślach, praktycznie każdego dnia. Co więcej, cele te mogą się nam przekształcać i ulegać modyfikacji. Szczególnie te z krótkim terminem. Dlatego też warto nieustannie się inspirować, spędzać czas z osobami, które podnoszą nas w górę i dodają nam skrzydeł na drodze do samorealizacji.

Lista celów – droga do codziennego spełnienia…

Nie bój się inwestować w rozwój osobisty. Cele w życiu człowieka są ważne. Warto nieustannie formułować nowe pytania, podziwiać świat. Każdą inspirującą myśl możemy zapisać.

Czekamy na Ciebie w każdą środę!
https://praktykologia.pl/aos/

———————————–
Poznaj nas i zostań z nami! ⬇
https://praktykologia.pl/
https://praktykologia.pl/akademia-odkrywania-siebie/
Razem zbudujemy piękną przyszłość!
💚🧡💛

Małgorzata Piasek (Author)

Leave a Comment